Ağrısız Normal Doğum
15 Mayıs 2024

Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız normal doğum, doğum sancılarının kasıklarda baskı, karın bölgesinde basınç olarak algılandığı bir doğumdur. Bu doğumdaki sancılar sadece karın bölgesinde kasılma olarak hissedilmektedir. Anne adayları bu yöntemde ağrı ve acı hissetmezler. Yapılan epidural analjezi uygulamasından doğuma kadar geçen sürede anne adayı her türlü hareketini yapabilir, yürüyebilir. Doğumhaneye girdiğinizde karında kasılma hissettiğiniz zaman, ıkınarak bebeğinizin çıkmasına yardımcı olursunuz. Yani doğuma aktif olarak katılabilirsiniz. Ağrısız normal doğum gerçekleşmesi için, anne adayına doğum öncesi bel kısmından epidural aralıktan bir Kataterle girilerek, belli oranda anestezik ilaç verilmektedir. Bu sayede doğum sancıları sadece karın bölgesinde ve kasıklarda basınç şeklinde hissedilmektedir.

Ağrısız normal doğum evreleri

Doğum bebeğin anne rahmi içinde zamanını doldurduğunda, rahmin kasılmalarıyla birlikte önce doğum kanalına, sonra dışarıya itilmesiyle gerçekleşen bir mekanizmadır. Her anne adayının yaşadığı farklı ve özeldir. Bu anlar yaşamın unutulmaz anıları arasındadır. Doğum genel olarak 3 evreden oluşmaktadır. Bunlar;
  • Dilatasyon (Açılma)
  • Bebeğin çıkışı
  • Halas (Plasentanın çıkışı)
Doğum süresi ne kadar sürer?

Doğum süresi değişik parametrelere göre belirlenmektedir. Anne adayının ilk doğumu ya da 2.3. Doğumu olmasına göre, bebeğin ve annenin kilosuna göre, bebeğin anne rahmindeki pozisyonuna göre, doğum kanalının anatomik yapısına göre ve annenin ruh hali gibi farklı etkenler doğumun süresini belirler. İlk doğumlar genellikle 6-9 saat sürerken, daha sonra gerçekleşen doğumlar 3-5 saat sürebilir.

Doğum sancıları

Doğumda yaşanan ağrıların kendine özel şiddeti ve özellikleri vardır. Hissedilen ağrılar çok yönlüdür. Kadınların çoğu bu ağrıları yaşamları boyunca yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak tanımlar. Doğumun ilk evresinde hissedilen ağrılar rahmin kasılması ve rahim boynunun genişlemeye başlamasıyla, doğum kanalının açılmasından dolayı olur. Ritmik olarak hissedilen kasılmalar, şiddetli adet sancılarına benzer. Doğumun ikinci evresinde hissedilen ağrılar bebeğin başının doğum kanalına inmesi ve dışarıya doğru çıkması sırasında kasık ve kalça tabanında bulunan yumuşak dokuların kasılıp gerilmesinden dolayı yaşanır. Bu ağrıların giderilmesi için doğumun ilk aşamasında akupunktur, hipnoz, aromaterapi, TENS uygulanması, etonoks gazı ve petidin enjeksiyonu gibi uygulamalar yapılabilir. Ancak bunlar yeterli gelecek uygulamalar değildir. Doğumun daha sonraki evlerinde ağrısız normal doğum sağlamak için uygulanan epidural analjezi yani bölgesel analjezi yöntemi daha başarılıdır. Analjezi ağrı duymama, uyuşturma anlamında bir ifadedir. Kişinin uyutulmadan, şuuru açıkken sadece ağrının meydana geldiği bölgenin geçici olarak uyuşturulmasıyla, ağrıların geçici bir süre hissedilmemesini sağlamaktadır.

Epidural analjezi ne zaman uygulanır?

Bu uyuşturma yöntemi normal doğumda en fazla tercih edilen ve en etkili yöntemdir. Bu yöntemin amacı anne adayının doğuma aktif olarak katılımını sağlamaktır. Anne adayının sadece baskıyı ve dokunmayı hissetmesini sağlar, fakat acıyı duymasını engeller. Bu işlem uygulandığında anne adayı yürüyebilir, her türlü işi yapabilir. Doğumda hissedilen ağrıları duymaz. Uygulama rahim kasılmalarının düzenli hale gelmesinden sonra, rahim ağzının yaklaşık olarak %60-70 oranında inceldiği, rahim ağzı açıklığının 4 cm olduğu zamanda, yani ağrıların anne adayını ciddi oranda rahatsız ettiği dönemde yapılır. Bunun daha önce yapılması kasılmaları etkileyeceğinden, doğumun gecikmesine neden olabilir. Geç uygulanması halinde ise anne adayının gereksiz yere ağrı çekmesine ve ağrıdan dolayı işlemin yapılamamasına neden olabilir. Yani epidural analjezi uygulaması zorlaşabilir. Çünkü uygulamanın yapılabilmesi için, anne adayının belli bir konumda durması gerekmektedir.

Doğumda epidural analjezi uygulamasının sağladığı faydalar nedir?
  • Bu uygulama kişiyi sersemletmez, bağırsak hareketlerini durdurmaz, hareket etmesini engellemez.
  • Anne adayının psikolojik olarak rahatlamasını sağlayarak, kas spazmını çözer ve normal doğum yapma şansını yükseltir.
  • Doğum stresinin atılmasını sağlayarak, kaslarda gevşeme yapar.
  • Doğum sancıları ağrı tarzında değil, baskı ve kasılma olarak hissedilir. Doğuma ıkınma yaparak annenin katılımını sağlar.
  • Doğumdan sonra annenin daha dinç olmasını sağladığından, bebeğiyle ilgilenmesine yardımcı olur.
  • Normal doğumlarda ağrıların giderilmesinde en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.
  • Doğum sonrasında %1 oranında baş ağrısı yapsa da bu kolay geçirilen bir şikâyettir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız Normal Doğum

Evde Doğum Yapmak

Evde Doğum Yapmak

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Popüler İçerikler

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Normal Doğumda Dikiş

Normal Doğumda Dikiş

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Ağrısız Doğum Yapılabilir mi?

Ağrısız Doğum Yapılabilir mi?

Doğum Sancısı Nasıl Başlar

Doğum Sancısı Nasıl Başlar

Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedenleri

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Güncel

Doğum Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doğumdan Sonra Korunma

Doğumdan Sonra Korunma

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı ile Doğum

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur

Normal Doğum Belirtileri

Normal Doğum Belirtileri

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Sonrası Göbek

Doğum Sonrası Göbek

Normal Doğum Belirtileri ve Faydaları Nelerdir?

Normal Doğum Belirtileri ve Faydaları Nelerdir?

Doğum Yapmak Nedir?

Doğum Yapmak Nedir?